pension Matej

Tipy na výlet

Na této stránce chceme našim návštěvníkům doporučit zajímavá místa, která se nacházejí v oblasti západního Krušnohoří a která jsme osobně navštívili a stále navštěvujeme, protože za to stojí!

Rozhledna na Tisovském vrchu – Pajndlu

Na vrcholu Tisovského vrchu stojí 24 m vysoká kamenná rozhledna, jejíž ochoz je ve výšce 1000 m nad mořem. Když zdoláte 111 schodů točitého schodiště, nabídne se vám jeden z nejkrásnějších rozhledů do širého okolí – uvidíte nejvyšší horu Krušných hor Klínovec, výšiny Slavkovského lesa a Doupovských hor, Krušnohorskou pánev.

Při dobré viditelnosti jsou v dálce vidět šumavské vršky. Rozhledna byla postavena v roce 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota a je celoročně volně přístupná.

Jak se tam od nás dostanete?

Pěšky: po zelené turistické trase cca 1 hodina volné chůze

Na kole: pod vrcholem vede po vrstevnici cyklotrasa KČT č. 2006

Vlakem: do stanice Nejdek – Tisová a dále pokračovat po žluté turistické trase (poslední třetina cesty je serpentinovité stoupání terénem, nevhodné pro kočárky) nebo do stanice Nejdek – Sejfy a dále pokračovat po žluté ve směru jízdy vlaku (tato cesta je vhodná i pro kola a kočárky)

Autem: do Tisové a pokračovat pěšky po žluté turistické trase

 

Vlčí jámy (naučná stezka)

Naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy vás provede po pozůstatcích dolování cínu v okolí Horní Blatné. Jednou ze sedmi zastávek je i Ledová jáma, ve které i v nejparnějším létě díky mikroklimatu jámy leží led a sníh. Součástí NS je i Zitina rozhledna, která stojí na vrcholu Blatenského vrchu.

Jak se tam od nás dostanete?

Na kole: přes Nové Hamry do Horní Blatné až k rozhledně (Ledová jáma je cca 200 m od rozhledny).

Autem: možné jsou 2 varianty – zaparkovat na náměstí v Horní Blatné či u rozhledny a projít si celou NS.

Vlakem: z Nejdku do zastávky Horní Blatná

zajímavosti Vlčí jáma

 

Chaloupky a Přebuz

V obci Chaloupky stálo ještě v první polovině 20. století 82 domů. Dnes byste tyto domy marně hledali, protože byly krátce po válce strženy. Bývalou obec nyní připomínají zarostlé zbytky základů.

Když při své pěší túře či vyjížďce na kole chvilku posedíte v trávě, dýchne na vás klid téměř zapomenutého místa v idylickém údolí řeky Rolavy. Chaloupky jsou díky krásné přírodě a nenáročnému terénu oblíbenou cykloturistickou a zimní lyžařskou trasou.

Pokud budete pokračovat údolím dále na západ, lesní cesta vyústí přímo u 90 ha přírodního parku Přebuzské vřesoviště u obce Přebuz a zaniklé obce Rolava.

Jak se tam od nás dostanete?

Pěšky: vlakem do Nových Hamrů a poté cca 6 km pěšky směr Jelení (po 3 km odbočka doleva)

Na kole: cyklotrasa KČT č. 2006

Autem: parkoviště cca 3 km za Novými Hamry, parkoviště v Přebuzi

Chaloupky_jez vesnice Rolava

Většinu fotografií a také text, jsme si dovolili převzít ze stránek Karlovarského portálu